مقالات آموزشی

درمان شکنندگی ناخن ها و داشتن ناخن های محکم و زیبا

درمان شکنندگی ناخن ها

علل شکنندگی ناخن ها چیست؟

درمان شکنندگی ناخن ها به راحتی و بدون هزینه های زیاد امکان پذیر است در صورتی که علل شکنندگی ناخن ها را بدانیم تا بتوانیم به درمان آنها در خانه بپردازیم .دلایل شکننده بودن ناخن ها زیاد هست که هر فردی در شبانه روز با این عوامل در ارتباط است. ما شما را با یک سری از این دلایل آشنا می کنیم و راه های درمان را نیز بیان می کنیم.

علل شکنندگی ناخن ها

۱- خشکی زیاد ناخن ها

استفاده از آب و شست و شوی بیش از حد بدون استفاده از دستکش و استفاده از مواد شوینده مانند وایتکس و دیگر مواد شیمیایی خشک شدن ناخن ها و در نتیجه شکننده و نازیبا شدن آنها را درپی دارد.

۲- تغذیه نامناسب

عادات بد غذایی و داشتن تغذیه نامناسب باعث شکننده شدن ناخن ها و ازبین رفتن زیبایی آنها می شود.کمبود موادی همچون ویتامین ها و کلسیم و روی بر روی رشد ناخن ها تاثیرگذار هستند این مواد را باید در لیست تغذیه ای خود جای دهیم.

۳-انجام فعالیت های زیبایی ناخن

داشتن ناخن های بلند و محکم و افزایش زیبایی ناخن ها خواسته همه می باشد اما باید توجه کرد که انجام عمل های زیبایی بر روی ناخن به طور مکرر باعث از بین رفتن استحکام ناخن ها می شود .

۴- کم خونی و فقرآهن

درمان شکنندگی ناخن ها به وسیله درمان کم خونی ناشی از فقرآهن امکان پذیر هست زیرا یکی از دلایل ناخن های ناسالم کم خونی می باشد که با استفاده از مکمل ها و مواد حاوی آهن مانند جگر، گوشت قرمز، زرده تخم مرغ و … درمان آن امکان پذیر است.

۵- شغل افراد

افرادی که شغل آنها به گونه ای می باشد که بیشتر در ارتباط با موادی همچون حلال ها هستند شغل هایی همچون نجاری ، آهنگری ، پزشکی و … شکنندگی ناخن در این افراد بیشتر اتفاق می افتد.

۶- لاک و استفاده بیش از حد از استون

لاک زیبایی خاصی برای ناخن ها در پی دارد که استفاده از آن در بین خانم ها بسیار رایج است و این نکته حایز اهمیت است که لاک باعث شکنندگی ناخن ها نمی شود بلکه استفاده زیاد از استون برای پاک کردن آن شکنندگی ناخن ها را به دنبال دارد.

۷- ناخن های بلند

داشتن ناخن های بلند خود یکی از عوامل شکنندگی ناخن ها می باشد که بهترین راه برای جلوگیری از این امر کوتاه نگه داشتن ناخن ها می باشد.

علائم و نشانه های شکنندگی ناخن ها چیست؟

درمان شکنندگی ناخن ها

ناخن بخشی از دستگاه پوششی بدن است که فاقد عصب یا حس است. در صورتی که ناخن ها سالم باشند زیبایی خاصی را در دست ها ایجاد می کنند و اگر شکننده و نا مرتب باشند علاوه بر نازیبایی حس بدی را در دست ها ایجاد می کنند.حال چه علایمی را از نشانه های شکنندگی ناخن بدانیم؟ علایمی همچون:

*** اگر ناخن ها به راحتی از طول و عرض به دو قسمت تقسیم شوند از نشانه های شکنندگی ناخن ها می باشد

*** پوسته پوسته شدن ناخن ها

*** رشد نکردن ناخن ها

*** وجود شیارهای طولی روی ناخن ها

*** ترک خوردن ناخن ها به راحتی حتی از قسمت های پایینی

سرم بازسازی کننده ناخن تالیکا TALIKA NAIL REGENERATOR SERUM

 درمان ناخن آسیب دیده با استفاده از سرم بازسازی کننده ناخن تالیکا. آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که از ضعیف و شکننده بودن ناخن ها رنج می برید ؟ آیا ناخن های شما هم ترک خورده، کم دوام ، خشک و ناصاف شده اند؟ آیا درمان های متعددی را تجربه کرده اید و کارآمد نبوده اند؟

محصولات بسیاری برای درمان وجود دارد که ما در این مقاله شما را با محصول خاصی از کمپانی تالیکا آشنا می کنیم تا تنها با استفاده از یک دوره ۲۸ روزه ناخن ها را تقویت کرده و ناخن های صاف و محکم داشته باشید.

بازسازی،تقویت و نرم کنندگی ناخن ها

ضد التهاب ناخن

استحکام بخش ناخن

بازسازی کننده  ناخن و محرک ساخت اپی تلیال

ترمیم کننده ناخن تالیکا

راه های درمان شکنندگی ناخن ها چیست؟

راه های درمان شکنندگی ناخن ها

جهت درمان شکستن ناخن و همچنین سفت کردن ناخن می توان از روش های درمان خانگی استفاده کرد. که این روش ها در مقایسه با روش های درمان شیمیایی بسیار کارآمدتر و نتیجه بخش تر می باشند. در اینجا چند نمونه از این مواد درمانگر را برای شما عزیزان آورده ایم .

۱- روغن نارگیل

شکنندگی ناخن ها بر اثر کمبود ویتامین ها ، موادمعدنی و آب رخ می دهد. از آنجایی که روغن نارگیل تمامی این خواص را دارد استفاده از آن در درمان شکنندگی ناخن ها بسیار موثر است. که با مرطوب و چرب نگه داشتن ناخن به ترمیم ناخن ها می پردازد.به این منظور مقداری روغن نارگیل را روی ناخن ها ریخته و شروع به ماساژ دادن ناخن و اطراف آن کنید بهتر است این کار را به مدت ۳۰ دقیقه و قبل از خواب انجام دهید زیرا مدت زمان بیشتری روغن روی ناخن ها می ماند.

استفاده از روغن نارگیل اثر جادویی بر روی ناخن دارد و استفاده مداوم از آن در مدت کوتاهی ناخن های نازک و شکننده را به ناخن های محکم و خوش فرم تبدیل می کند. که اثرات مفید آن باعث می شود که عوارضی همچون ترک خوردن، ریش ریش شدن و شکننده بودن برای ناخن ها دیگر اتفاق نیافتد و فرآیند پیری و خشکی دیگر روی ناخن ها تاثیر  نگذارد.

۲- آبلیمو

استفاده از آبلیمو علاوه بر درمان شکنندگی ناخن ها باعث روشن و سفید شدن ناخن ها می گردد. برای درمان ابتدا ۱ قاشق غذاخوری آبلیمو را با ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کرده سپس این مخلوط را کمی گرم کرده و قبل از خواب بر روی ناخن ها بمالید و حتما دستکش بپوشید و تا صبح بماند .

۳-سرکه سیب

ناخن ها برای رشد نیاز به موادمغذی همچون ویتامین ها، پتاسیم، منیزیم و کلسیم دارند که سرکه سیب به دلیل دارا بودن تمامی این مواد یک درمان خوب برای ناخن به حساب می آید. برای استفاده مقدار مساوی سرکه سیب و آب را در یک ظرف کوچک مخلوط کنید بعد چند دقیقه ناخن ها را در آن خیس کنید ،بلافاصله پس از آن، به آرامی پایه ناخن را پایین بیاورید تا مواد مغذی به طور کامل جذب شود. برای کسب نتیجه دلخواه بهتر است این کار را یک بار در روز انجام دهید.

راه های درمان ناخن

۴- بلال (ذرت)

بلال به علت داشتن گوگرد، کلسیم و آهن می تواند به صورت ژله روی ناخن استفاده شود که استحکام ناخن ها را در پی دارد. برای درست کردن ژله ابتدا دانه های بلال را جداکرده سپس به خوبی له کنید و مقدار کمی شیر به آن اضافه کنید و به مدت ۱ ساعت کنار بگذارید. بعد از این زمان مخلوط را از صافی رد کرده و ژله  به دست آمده را روی ناخن ها بگذارید. این مخلوط ناخن ها را تقویت کرده و از ترک خوردن و کوشه کردن ناخن جلوگیری می کند .

۵-وازلین

وازلین باعث نرمی و درخشش ناخن ها می شود و در ترمیم و رشد ناخن ها بسیار موثر است بهتر است بعد از کوتاه کردن ناخن ها کمی وازلین به آنها بمالید . برای استفاده از وازلین، به وسیله یک تکه پنبه مقداری از آن را به کناره های ناخن بمالید و بگذارید یک ساعت بماند سپس دست ها را با دقت بشوییدو خشک کنید.

۶- گوجه فرنگی

یک درمان خانگی خوب برای ناخن ها استفاده از گوجه فرنگی می باشد .بیوتین موجود در گوجه فرنگی موجب درخشش و ضخیم تر شدن ناخن ها می شود و همچنین ویتامین C و A موجود در آن به سلامت پوست و ناخن کمک می کند. بدین منظور چند قاشق غذاخوری روغن زیتون را با یک فنجان آب گوجه فرنگی مخلوط کرده و ناخن ها را به مدت ۱۰ دقیقه در آن قرار دهید . برای نتیجه بهتر حداقل روزی یک بار استفاده شود.

کلسیم حدود یک درصد حجم ناخن را تشکیل می‌دهد و در سفتی و سختی ناخن هیچ‌گونه دخالتی ندارد. پس هیچ‌گاه ناخن در اثر کمبود کلسیم نمی‌شکند 

لایه لایه شدن ناخن ها

وجود خطوط افقی روی ناخن ها که به راحتی از روی ناخن بلند می شوند را عارضه لایه لایه شدن ناخن می گویند .که عوامل زیادی باعث ایجاد این مشکل می شوند که از جمله آنها می توان به شستن زیاد دست ها، شستن ظروف و لباس بدون استفاده از دستکش، کندن لاک ناخن بدون استفاده از لاک پاک کن، سوهان کشیدن زیاد ناخن ها و دیگر عوامل اشاره کرد .

درمان لایه لایه شدن ناخن ها با رعایت یک سری نکات امکان پذیر هست که می توان به این موارد اشاره کرد.

۱- خوردن غذاهای سرشار از آهن مانند اسفناج، صدف، گوشت قرمز و …

۲- کوتاه نگه داشتن ناخن ها 

۳- اگر از سوهان ناخن استفاده می شود بهتر است ناخن ها را به صورت گرد سوهان کنیم.

۴- حتما حتما ناخن ها را با استفاده از مرطوب کننده مرطوب نگه داریم.

آیا می دانید؟

رابطه بین رنگ ناخن و بیماری ها

 

رابطه رنگ ناخن با بیماری ها

لکه سفید:کمبود روی

سیاه: سرطان پوست

سفید: نارسایی کلیه و کبد

آبی: سرما و مشکل تنفسی

زرد: عفونت قارچی و دیابت

رنگ پریده: کم خونی و مشکل قلب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *